Mikroregion Stražiště

Lorem ipsum dolor sit amet...

O nás

Mikroregion Stražiště vznikl dne 25. 4. 2001 podpisem „Prohlášení starostů obcí o partnerství“ jako přirozený celek spádového území. Členy nespojují jen historické a kulturní tradice, ale především společné problémy. Právě možnosti operativnějšího a schůdnějšího řešení těchto problémů byly hlavním impulsem ke vzniku mikroregionu Stražiště.

Mikroregion Stražiště se rozkládá v západní části okresu Pelhřimov, a to na rozhraní okresů Pelhřimov a Tábor. Mikroregion sdružuje celkem 22 samostatných obcí, ty zabírají plochu o rozloze cca. 19 tis ha. Území mikroregionu je osídleno cca 8,5 tis. obyvateli, největší obcí mikroregionu je město Pacov s cca 5 tis. obyvateli. Celé území mikroregionu Stražiště náleží ke kraji Vysočina – NUTS II Jihovýchod. Vzdálenost centra mikroregionu – města Pacov od bývalého okresního města Pelhřimov je více než 20 km. Vzdálenost od krajského města Jihlavy je cca 50 km.

Mikroregion Stražiště leží na rozhraní Českomoravské Vysočiny, jižních a středních Čech, v nejzápadnější části kraje Vysočina. Zaujímá rozlohu 18 325 ha a náleží do něj území města Pacov a obcí Bratřice, Cetoraz, Čáslavsko, Důl, Eš, Kámen, Lesná, městys Lukavec, Mezilesí, Pošná, Salačova Lhota, Samšín, Těchobuz, Útěchovice pod Stražištěm, Velká Chyška, Vyklantice, Vysoká Lhota a Zhořec.

Od roku 2015 se stala členskou obcí ještě Dobrá Voda u Pacova a Věžná. Mikroregion dostal svůj název podle 744 m vysokého lesnatého vrchu Stražiště, viditelného z širokého okolí.

Krásná příroda a historické památky nabízejí kvalitní podmínky pro pěší turistiku, cykloturistiku, rybaření, houbaření i nerušené poznávání vzácně zachovalé přírody.

Členské obce

Strategie Svazku obcí mikroregionu Stražiště

Svazek obcí mikroregionu Stražiště vychází ze schválené strategie Členskou schůzí SOM Stražiště a tato strategie byla zpracována Regionální rozvojovou agenturou v Jihlavě.

Mezi oblasti návrhové části strategie jsou řazeny:
Priorita 1:
vytvoření organizační struktury mikroregionu, kvalitní příprava projektů

Priorita 2:
rozvoj cestovního ruchu

Priorita 3:
vytvořit kvalitní sociální infrastrukturu v obcích, podpora podnikání

Priorita 4:
řešení dopravní infrastruktury

Priorita 5:
řešení technické infrastruktury

Povinně uveřejňované informace

 • Zakázka malého rozsahu

  Ipsum dolor sit amet

  Proin gravida nibh vel velit auctor aliquet. Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctor, nisi elit consequat ipsum, nec sagittis sem nibh id elit. Duis sed odio sit amet nibh vulputate cursus a sit amet mauris. Morbi accumsan ipsum velit. Nam nec tellus a odio tincidunt auctor a ornare odio. Sed non mauris vitae erat consequat auctor eu in elit. Class aptent taciti.

  Více informací ❭
 • Zakázka malého rozsahu

  Stavba nového bytového domu v Lukavci

  1. 4. 2018

  Stavební bytové družstvo Pelhřimov připravuje stavbu bytového domu v Lukavci v ul. Antonína Sovy. Velikost, kategorie a množství bytů se bude odvíjet od zájmu občanů.

Vybrané realizované projekty

Akce a zajímavosti

Spojte se s námi

Ve formuláři se vyskytuje několik chyb.
Prosím opravte je, poté můžete pokračovat.

Chyba při odesílání zprávy

Vaše zpráva byla úspěšně odeslána! Budeme vás do 24 hodin kontaktovat.

Kde nás najdete?

Svazek obcí
Mikroregionu Stražiště
nám. Svobody 320, 39501 Pacov

Více kontaktů
Chcete se na něco zeptat? Napište nám