Členské obce
Velká Chyška

Velká Chyška

Obec Velká Chyška se nachází 6 km severně od Pacova, mezi Vyklanticemi a Pacovem. V obci žije trvale cca 300 obyvatel, takovýmto počtem obyvatel se řadí Velká Chyška na třetí místo v počtu obyvatel v mikroregionu. Stejně jako u Útěchovic pod Stražištěm pr

Informace o obci

Historie obce, jako u většiny obcí regionu, sahá do 14. století. K historickým památkám patří zejména kostel sv. Jana Křtitele, který byl postaven v roce 1898 v pseudorománském slohu. Kostel je nově opraven a tvoří domimantu obce, která je viditelná z okolí. Nejhezčí pohled se vám naskytne ze Samšína, Bratřic, Pacova a Lesné. K dalším památkám patří socha Sv. Jana Nepomuckého z roku 1742 nebo stará fara.

Po sportovní stránce v obci funguje sportovní fotbalový klub a Sbor dobrovolných hasičů. Zvláště Sbor dobrovolných hasičů má značnou historii, jelikož funguje již od roku 1878. V dnešní době pracuje část obyvatel v zemědělství, většina však dojíždí za prací do Lukavce, Pacova či Pelhřimova. V obci jsou také denně otevřeny dvě prodejny potravin a restaurace.


  • Starosta: Ing. Martin Drs
  • Telefon: 565 442 825, 603 147 802
  • E-mail: info@velkachyska.cz
  • Web: www.velkachyska.cz
  • Adresa: Obecní úřad Velká Chyška, Velká Chyška 69, 394 28 Velká Chyška