Členské obce
Pošná

Pošná

Obec Pošnou najdete 3 km východně od Pacova. Obec leží ve výšce 557 m n m. u Novodvorského potoka a trvale zde žije cca 280 obyvatel.

Informace o obci

První písemná zmínka o Pošné je z roku 1369. Z historických památek najdete v obci raně gotický kostel sv. Bartoloměje z 2. poloviny 13. století. Roku 1680 byl kostel přestavěn v barokním slohu. V interiéru kostela jsou k vidění cenné gotické nástěnné malby ze 14. století.

K obci Pošná patří také místní části Nesvačily, Proseč a Zahrádka. Za zmínku z místních částí jistě stojí barokní zámek v Proseči z 18. století, který byl původně postaven jako renesanční tvrz se dvěma bočními rondely a který dnes slouží jako domov důchodců. K dalším památkám patří kaplička v Zahrádce, zasvěcená sv. Janu Nepomuckému, ve které najdete nádherný oltář a kříž z roku 1884.

Ze zájmových spolků funguje v obci Sdružení dobrovolných hasičů a myslivecké sdružení „Háj Pošná“. V dnešní době pracuje část obyvatel v zemědělství, většina však za prací dojíždí. V obci najdete také prodejnu potravin a místní zajímavou „Lékárnu“, která se od klasické v mnohém liší.


  • Starosta: Radek Klika
  • Telefon: 565 442 297, 724 195 432
  • E-mail: obec.posna@tiscali.cz
  • Web: www.posna.cz
  • Adresa: Obecní úřad Pošná, Pošná 51, 395 01 Pacov