Členské obce
Lukavec

Lukavec

Městys Lukavec leží 12 km severně od Pacova. Městys leží ve výšce cca 630 m n. m. a trvale zde žije cca 1040 obyvatel.

Informace o obci

První písemná zmínka o Lukavci je z roku 1352, kdy se připomíná jako držitel tvrze vladycký rod Lukaveckých z Lukavce. Velký vliv na Lukavec a okolí měla doba husitská. Po bitvě na Bílé hoře vlastnila statek s tvrzí a vesnicemi Týmova Ves, Mezilesí, Velká Ves a Salačova Lhota řada majitelů.

V Lukavci naleznete také zámek, který byl původně založen jako vodní tvrz a v 18. století byl upravený v barokním architektonickém slohu. Kolem zámku je anglický park s klasicistním pavilonem Hříbek z konce 18. století, kde žila rodina básníka Antonína Sovy.

K dalším památkám patří kostel sv. Václava, který byl postaven v letech 1774 – 1781 v pozdně barokním stylu. Zapomenout bychom neměli také na barokní kapličku na Stražišti s pověstným léčivým pramenem.

Ze zájmových spolků funguje v Lukavci Sdružení dobrovolných hasičů, Český zahrádkářský svaz, Myslivecké sdružení, Tělovýchovná jednota START a Český svaz včelařů.

V dnešní době pracuje část obyvatel v zemědělství, velký počet pracovních míst však nabízí místní DDL Lukavec, ostatní dojíždějí do zaměstnání do Pacova, Pelhřimova, Tábora či Vlašimi. V obci najdete také pekárnu, prodejny potravin, cukrárnu, pohostinství a další.


  • Starosta: František Pinkas
  • Telefon: 565 445 206, 723 184 293
  • E-mail: mestys@lukavec.cz
  • Web: www.lukavec.cz
  • Adresa: Městys Lukavec, Náměstí sv. Václava 67, 394 26 Lukavec