Členské obce

Obec Eš leží cca 5 km jižně od Pacova v podhradí hradu Kámen. Eš se nachází ve vzdálenosti dvou kilometrů od nejvýznamější komunikace mikroregionu, a to silnice 1. třídy č. 19 spojující Jihlavu s Plzní. Obec leží ve výšce 540 m n. m. a trvale zde žije cca

Informace o obci

Obec se honosí, spolu se západočeskou Aší, kuriózním dvoupísmenným názvem. Obě jsou totiž vlastníky nejkratšího názvu v Čechách. Obec pravděpodobně pojmenovali první místní němečtí osadníci názvem Esche, který po přeložení do češtiny znamená jasan. Ještě za protektorátu byly na značkách uvedeny dva názvy obce Esche a Eš. První písemná zmínka o obci Eš je z roku 1415.

Kaple sv. Máří MagdalenyK historickým památkám v obci patří především kaple svaté Máří Magdaleny z roku 1866, která je postavena v pseudogotickém stylu, patrně od přestavovatele hradu Kámen. Dále jsou zde na několika staveních zachovány dobové fasády z přelomu 18. a 19. století. V obci najdete také památník obětem 1. světové války.

V roce 1974 byla Eš zařazena pod obec Kámen, ale v roce 1990 se opět osamostatnila. V obci funguje také od roku 1936 sbor dobrovolných hasičů. V dnešní době pracuje část obyvatel v zemědělství, většina jich však dojíždí za prací do Kámena, Pacova, Pelhřimova či Tábora.


  • Starosta: Hana Bendová
  • Telefon: 602 602 869
  • E-mail: ou.es@centrum.cz
  • Web: www.obeces.cz
  • Adresa: Obecní úřad Eš, Eš 41, 395 01 Pacov