Členské obce
Cetoraz

Cetoraz

Obec Cetoraz se nachází cca 4 km jižně od Pacova, na jihozápadním okraji Českomoravské vysočiny. Obec leží v blízkosti nejvýznamnější komunikace mikroregionu, a to silnice 1. třídy č. 19, spojující Jihlavu s Plzní. Cetoraz leží ve výšce 588 m n. m. a žij

Informace o obci

Historie obce sahá do přelomu 13. a 14. století. První písemná, dochovaná zmínka o Cetorazi je z roku 1307. Jméno obce vzniklo z osobního jména „Cětorad“ tzn. „ten, kdo rád cety“, což byl dobový název pro lesklé peníze.

Dominantou obce je kostel sv. Václava. Důležitost této stavby dokládá skutečnost, že jako farní je zmiňován již z roku 1384. Kostel byl postaven původně v gotickém stylu a do dnešní podoby byl přestavěn koncem 17. století. Hlavní oltář je vyroben v raně barokním stylu a je přenesen z kláštera karmelitánů z Pacova.

K dalším pamětihodnostem v Cetorazi patří klasicistní Deymova hrobka z roku 1821, nacházející se na místním hřbitově a dále pak pomník obětem 1. světové války.

V dnešní době pracuje část obyvatel v zemědělství, většina jich však dojíždí za prací do Pacova, Tábora či Pelhřimova. V obci najdete také poštu, hostinec U křížů, Bar s kuželnou a dvě provozovny potravin. V katastru obce se nachází také rekreační oblast Valcha s největším rybníkem mikroregionu o rozloze 7 ha.


  • Starosta: Luboš Novotný
  • Telefon: 565 442 624, 723 930 874
  • E-mail: cetoraz@tiscali.cz
  • Web: www.obeccetoraz.cz
  • Adresa: Obecní úřad Cetoraz, Cetoraz 206, 394 11 Cetoraz