Členské obce
Bratřice

Bratřice

Obec Bratřice má cca 150 trvale bydlících obyvatel. Leží cca 7 km severně od Pacova, mezi Táborem a Pelhřimovem na západním okraji Českomoravské vysočiny.

Informace o obci

Obec Bratřice je zmiňována již v pramenech starých přes 700 let. Podle dochovaných písemných zpráv patří Bratřice k nejstarším obcím na Pacovsku. První písemná zmínka o Bratřicích je z roku 1273. Původní český název zněl Bratřetice, tj. ves lidí Bratřatových.

Od druhé poloviny 13. století až do husitských válek patřily Bratřice církevní vrchnosti, strahovskému klášteru, pak se zde vystřídalo několik majitelů a po bitvě na Bílé hoře znovu připadly Strahovu.

K Bratřicím patří také obec Cetule, o níž je první zmínka v Zemských deskách r. 1614, berní rule. V ní jsou uvedena jména prvních osadníků – s většinou z nich se v Bratřicích setkáme i dnes (Míka, Kotál, Rokos, Roubal, Janza, Adam a další). Dostatek dřeva vedl chýšeckého faráře k návrhu založit skelné hutě. Ty pracovaly od roku 1836, huť byla u osady Cetule a jmenovala se Jarolímka. Fungovala přes 40 let, dokud se zásoba dřeva výrazně nesnížila.

V období První republiky došlo k rozvoji obce, bylo postaveno množství nových budov, také obecní škola byla svépomocí občanů vybudována a v roce 1936 byla do obce zavedena elektřina. V současnosti většina občanů nepracuje v zemědělství, ale dojíždí za prací do Pacova (strojírny, kožedělné podniky atd.) a do Lukavce (DDL – výroba dřevotřískových desek).

V katastru Bratřic, cca 2 km od obce se nachází rekreační oblast Černý rybník. 1 ha velký rybník s chladnou, ale velmi čistou vodou, ve kterém se odráží okolní lesy patří k vyhledávaným místům odpočinku. V době letních prázdnin funguje u rybníka veřejné tábořiště a camp. V obci funguje nově otevřená moderně zařízená turistická ubytovna.


  • Starosta: Zdeněk Zeman
  • Telefon: 565 442 259, 773 989 477
  • E-mail: obec@bratrice.cz
  • Web: www.bratrice.cz
  • Adresa: Obecní úřad Bratřice, Bratřice 11, 395 01 Pacov